OSOCZE I FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA

Z myślą o prawdziwych mężczyznach

mikrodermabrazja dla meżczyzn

Czym różni się zabieg z osocza bogato płytkowego od zabiegu z fibryny bogatopłytkowej?

W metodzie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, płytki krwi bardzo szybko uwalniają duże stężenia czynników wzrostu. W przypadku fibryny bogatopłytkowej płytki krwi zamknięte w trójwymiarowej strukturze fibryny są aktywowane w dłuższym czasie. Powoli uwalniane czynniki wzrostu dłużej stymulują proces naprawczy, dzięki czemu uzyskujemy dużo silniejsze efekty regenerujące.
Różnica między zabiegami dotyczy również ilości pozyskanych frakcji do zabiegu. Standardowo jednorazowo do zabiegu pozyskujemy 8 lub 16 ml osocza bogatopłytkowego, wykorzystując dwie lub cztery probówki PRP keymed in vivoTM. Ilość jednorazowo pozyskanej płynnej fibryny bogatopłytkowej do zabiegu, to 2 ml.

Jakie są wskazania do zastosowania osocza i fibryny bogatopłykowej

  • Wczesne zmiany zwyrodnieniowe stawów
  • Kolano skoczka
  • Kolano biegacza
  • Łokieć tenisisty,
  • Łokieć golfisty
  • Uszkodzenia stożka rotatorów
  • Zapalenia i uszkodzenia ścięgna Achillesa
  • Urazy i zmiany przeciążeniowe
  • Kontuzje mięśni
  • Złamania i braki zrostu po złamaniach
  • Trudno gojące się rany, owrzodzenia
  • Uszkodzenia chrząstki stawowej
  • Uszkodzenia łąkotek
  • Kontuzje ścięgien, więzadeł, stawów
  • Uszkodzenia więzadeł krzyżowych
  • Opóźniony zrost kostny
klapp cosmetic men łódź

Kiedy stosujemy zabieg z osocza, kiedy z fibryny, kiedy zabieg łączony?

Bardzo istotny jest wywiad lekarski i rzetelna diagnostyka, dzięki której lekarz zakwalifikuje pacjenta do odpowiedniego zabiegu.
Osocze bogatopłytkowe zastosujemy przy zabiegach wymagających dużej ilości materiału, np. do ostrzyknięcia ran, poparzeń, zmian wielomiejscowych.
Fibrynę bogatopłytkową możemy zastosować punktowo w miejsca szczególnie wymagające intensywnej regeneracji tkanek, również w ubytki tkanek, np. ubytki mięśni, ścięgien.
Przy rozległych urazach, trudno gojących się ranach i owrzodzeniach lekarze bardzo często decydują się na wykonanie zabiegów łączonych. Wówczas odpowiednio kwalifikują miejsca do osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej.

Jak działają czynniki wzrostu zawarte w osoczu bogatopłytkowym, a jak działa fibryna bogatopłytkowa w schorzeniach chirurgicznych i ortopedycznych?

CZYNNIKI WZROSTU OSOCZA

uwalniane z płytek krwi przyspieszają zrosty kostne i gojenie tkanek miękkich, takich jak mięśnie i ścięgna. W warunkach operacyjnych wspomagają proces w leczenia stawów rzekomych kości. Biorą udział w leczeniu urazów sportowych, rekonstrukcjach więzadeł, w regeneracji zerwanego ścięgna Achillesa. Czynniki wzrostu wspierają leczenie wszystkich schorzeń, w których istnieje prawdopodobieństwo słabszego gojenia organizmu: w uszkodzeniach masywnych, wielomiejscowych, owrzodzeniach.

FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA

wraz z płytkami krwi, płytko pochodnymi czynnikami wzrostu oraz komórkami macierzystymi tworzy przestrzenną strukturę. Ta struktura MATRIX stale i w długim okresie czasu stymuluje płytki do uwalniania czynników wzrostu, cytokin oraz skutecznie kieruje migracją mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca uszkodzenia ciała.

Czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste uwalniane z przestrzeni siatki fibrynowej silniej i dłużej, niż osocze stymulują odnowę biologiczną tkanek miękkich i kostnych.

ROLA CZYNNIKÓW WZROSTU:

  • pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu
  • pobudzają procesy regeneracji tkanek
  • wspomagają proces angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych)
  • aktywują mezenchymalne komórki macierzyste
terapie przeciw wypadania włosom łódź

Jakich efektów można się spodziewać po zabiegu ortopedycznym/chirurgicznym z osocza i/lub fibryny bogato płytkowej?

  • szybki powrót do sprawności ruchowej i zdrowia
  • zmniejszenie oraz pozbycie się dolegliwości bólowych
  • przyspieszony proces gojenia się ran
  • przyspieszona regeneracja ścięgien, mięśni, więzadeł
  • odbudowa tkanki chrzęstnej i kostnej
  • poprawa komfortu i jakości życia pacjenta


Na czym polega ortopedyczny zabieg z osocza bogatopłytkowego oraz fibryny bogatopłytkowej?

Zabieg polega na wstrzyknięciu pozyskanego osocza bogatopłytkowego/fibryny bogato płytkowej w zmienione chorobowo tkanki miękkie i stawy, np. mięśnie, więzadła, naderwane ścięgna.
Zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG, gdyż grubość leczonej tkanki często nie przekracza kilku mm. U pacjentów z łokciem golfisty, czy kolanem skoczka wystarczy wykonać badanie palpacyjne i podać osocze w miejscu najbardziej bolesnym.
Leczenie obejmuje 1 do 3 zabiegów w odstępach 3-tygodniowych i należy do decyzji lekarza.

KAŻDY ZABIEG SKŁADA SIĘ Z 3 ETAPÓW:
ETAP I – pobranie krwi. Pacjent zgłaszający się w celu leczenia osoczem bogatopłytkowym/fibryną bogatopłytkową nie musi być na czczo. Krew pobierana jest od pacjenta w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej. Krew pobierana jest z żyły w zgięciu łokciowym. Średnia ilość pobranej krwi: 16 – 32 ml (2-4 probówki).
ETAP II
otrzymanie osocza bogatopłytkowego: krew pobrana za pomocą zestawu PRP keymed in vivoTM odwirowana jest następnie w wirówce laboratoryjnej.
otrzymanie fibryny bogatopłytkowej: krew pobrana za pomocą zestawu I-PRF keymed in vivoTM odwirowana jest następnie w wirówce laboratoryjnej.
W metodyce pozyskania fibryny bogatopłytkowej do iniekcji bardzo ważne jest przestrzeganie czasu od momentu pobrania krwi, poprzez odwirowanie do momentu podania płynnej fibryny bogatopłytkowej podczas zabiegu.
ETAP III
Podanie pozyskanego osocza bogatopłytkowego/fibryny bogatopłytkowej.
Osocze bogatopłytkowe oraz fibryna bogatopłytkowa podawane są iniekcyjnie.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu??

  • Zażywanie aspiryny i innych leków przeciwbólowych (również leków niesteroidowych).
  • Choroby krwi. Przeciwskazaniem do zabiegu są zespoły dysfunkcji płytek, krytyczna małopłytkowość, niedobór fibrynogenu, niestabilność hemodynamiczna, posocznica
  • Nowotwory (w tym białaczki, szpiczaki). Pacjent może być zakwalifikowany do zabiegu, jeśli minęło co najmniej 5 lat od zakończenia leczenia.
  • Ciąża i laktacja. Nie wykonujemy zabiegów z powodów etycznych, nie wykonuje się badań klinicznych u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia.
  • Leczenie antykoagulantami.
  • Schorzenia wątroby. W przypadku ostrego zapalenia lub marskości wątroby nie wolno wykonywać zabiegu.
  • Ostre stany chorób z autoimmunoagresji.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Tak, zabieg jest bezpieczny. Osocze lub fibryna bogato płytkowa pozyskane są krwi własnej pacjenta w krótkim czasie podane pacjentowi. Dlatego wykluczone jest ryzyko nietolerancji, alergii, reakcji immunologicznych oraz transmisji wirusowych. Podczas zabiegu muszą być przestrzegane odpowiednie procedury, sam zabieg przeprowadzają wykwalifikowani lekarze.
Czasami po zabiegu może pojawić się czasowa bolesność w miejscu wkłucia oraz drobne siniaki w miejscu nakłucia, które znikną po kilku dniach.

mikrodermabrazja dla meżczyzn

Jak przygotować się do zabiegu i o czym pamiętać po zabiegu?

NAWODNIENIE ORGANIZMU W DNIU ZABIEGU
Pacjent powinien wypić w ciągu dnia min. 1,5 l wody przed zabiegiem.
STOSOWANIE LEKÓW PRZECIWBÓLOWYCH
PRZED ZABIEGIEM
Pacjent może wziąć przeciwbólowo przed zabiegiem 1-2 tabletki paracetamolu (1-2 x 500 mg).
Pacjent nie powinien stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych przed zabiegiem i przez 7 dni po zabiegu. Leczenie przeciwbólowe po zbiegu powinno być ustalone po konsultacji z lekarzem.

W DNIU ZABIEGU NIE NALEŻY KORZYSTAĆ:
z sauny, zajęć fitness, nie stosować gorących kąpieli, wstrzymać się od uprawiania aktywnych, sportów lub zaniechać wszystkich ćwiczeń zgodnie z zaleceniem lekarza.

 

PO ZABIEGU:lekarz może zlecić unieruchomienie ostrzykniętej części ciała w ortezie lub stabilizatorze w celu stworzenia lepszych warunków leczenia.
w odpowiednim czasie lekarz może zalecić rehabilitację leczonego miejsca. Wówczas bardzo ważny jest odpowiedni dobór ćwiczeń oraz przestrzeganie zaleceń lekarza.
zgodnie z zaleceniami konieczne może być wstrzymanie się od uprawiania aktywnych sportów lub zaniechanie wszystkich ćwiczeń do momentu wyleczenia uszkodzonego miejsca.

Skorzystaj z zabiegów medycyny estetycznej i ciesz się atrakcyjnym męskim wyglądem